Klasická homeopatie - otázky a odpovědi 1. část

Dlouhou dobu jsem přemýšlel o tématu, které by bylo skutečně vhodné pro homeopatický článek. Většina témat je ale tak rozsáhlá, že napsání článku by z důvodu omezené kapacity nepodalo čtenáři úplnou odpověď ale jen její část, což by mohlo být matoucí, a to zvláště tehdy, pokud by se jednalo o skutečně zásadní věci, které řeší mnoho začínajících homeopatů. Pro kompletní pochopení takových otázek jsou mnohem vhodnější homeopatické kurzy. Denně mi ale chodí mnoho otázek od mých studentů i absolventů mé školy a jelikož se jedná o velmi zajímavé a podnětné dotazy, rozhodl jsem se část těch nejlepších publikovat spolu s mými odpověďmi.

Cílem tohoto cyklu otázek a odpovědí je inspirovat homeopaty k přemýšlení nad důležitými aspekty klasické homeopatie, které jsou velmi často přehlíženy. Velmi děkují svým studentům za tyto podnětné dotazy, které mi dávají mnoho inspirace pro takové projekty jako je právě tento.

 

Otázka 1

Ahoj Petře,
Chtěla bych se zeptat,

  1. Dá se agaricus použít u záškubů a nekoordinovaného pohybu celého těla? 
  2. Arum triphyllum i Allium cepa.c. mají odírající hojný výtok, je tam rozdíl?

Se srdečným pozdravem L.

Odpověď

Ahoj L.,

  1. Agaricus, stejně jako mnoho dalších léků lze použít při mimovolných záškubech celého těla (např. Causticum, Ign, Stram, Hyos, Tarent, Zinc., atd..) ale abys jej mohla předepsat, musí tam být vyjádřeny jeho klíčové symptomy, např. upouštění věcí z rukou, úzkost o zdraví, strach z rakoviny, výrazné bolesti zad, zlepšené ležením a zhoršené sezením, záškuby hlavně v obličeji, a u Agaricu více vlevo, velké zhoršení po sexu, a zlepšení neurologických potíží během spánku, atd...
  2. Alium Cepa má skutečně dráždivé výtoky z nosu jako Arum triphyllum, ale výtoky u Allium cepa jsou doprovázeny pálením, kdežto u Arum tryph svěděním (proto strká Arum prsty do nosu, což také nenajdeš u Allium cepa) mentální obraz je zcela opačný. Arum triphyllum je velmi iritabilní, kouše si nehty do masa, děti jsou velmi nespokojené, neklidné, atd.. Allium cepa odpovídá hypnotickému stavu s potřebou spát, polovědomím a stavem, kdy nervový systém je ve stavu otupělosti (přesný opak Arum triphyllum) což se projevuje, letargií, otupělostí, potřebou spát a delirantními symptomy, jako: nepoznává své příbuzné, chyby při psaní, atd..

Zdravím
Petr

 

Otázka 2

Ahoj Petře, mám takovou jednu kazuistiku a nejsem si jistá co dát.
Holčička, 1,5 roku, cca před třemi týdny otekla a ztvrdla podčelistní uzlina na pravé straně. Doktoři šíleli, aby vyloučili leukémie a podobné hrůze, absolvovala všechny možný vyšetření, vše je v pohodě, našli akorát lehce zvýšenou hladinu bílých krvinek což ukazovala na nějaký zánět, tak jí dali antibiotika, jak jinak...

Dobrala je, ale uzlina zůstala beze změny. Měla u toho vodnatý a později bílo žlutý výtok z nosu. Rostou jí do toho zoubky, má oteklé čelisti a hodně sliní.

Po vyptání jsem odebrala následující symptomy:

  • není až tak moc nemocná, jen rýmičky a tak podobně, myslím že to teď byly její první antibiotika,
  • spánek - v pohodě, cestuje po posteli, nemožné určit polohu ve které spí, nepotí se na hlavě,
  • má stolici až 4x denně,
  • velká žízeň - dožaduje se nápojů z lednice, pije i vod. Chce čokoládu, Pribináčky, ale odmítá mléko jako takové, nemá z něj problémy, ale nechce
  • ráno má zápach z úst, ale jen do doby než se vysmrká a odhlení
  • sliní hodně, ale spíš přes den, ne v noci na polštář, ale rostou jí zoubky, takže otázka zda to brát v potaz
  • je trochu unavená, jinak si maminka ničeho nevšimla.
  • co se týče psychiky, od malička je vzteklá, ale poslední dobou je víc "mamánek", pořád vyžaduje přítomnost matky, chce držet za ruku a pořád jí leze do náruče. Čeho si ale maminka všimla a připadalo jí to samotný divný, že si holčička ve spánku balí hlavu do polštáře, to předtím nedělala, nikde jsem toto nenašla, tak nevím jestli s tím máš zkušenost, ale přijde mi to důležitý.

Přijde mi to jako na Phosphorus, ale tam moc nevidím souvislost s uzlinami a pravostranností
Děkuju moc za rady, J.

Odpověď

Ahoj J.,
máš pravdu, že některé symptomy ukazují na Phosphorus, ale jako vždy se musíš zeptat, co je v případu nejvíce v popředí. Oteklé uzliny, slinění, pravostrannost... Vždycky, když uvidíš oteklé uzliny v kombinaci se sliněním, mysli na sole Mercuria. Pokud není výrazné lateralita (vpravo, vlevo) a najdeš další potvrzující symptomy, jako ofenzivní zápach, výrazné pocení, které nepřináší úlevu, atd.. lékem je Mercurius solubilis, pokud problémy jsou jen vpravo, lékem je Mercurius iodatus flavus, pokud jen nalevo, je to Mercurius iodatus ruber.

Zkus si prostudovat lék Mercurius iodatus flavus a zjisti, zda nemá další potvrzující symptomy tohoto léku, jako např potažený jazyk s červenými okraji..

 

Otázka 3

Ahoj Petře,
vím, že toho asi máš hodně, ale chtěla jsem tě poprosit o radu nebo spíše rovnou 2. :)

Mám pacientku s roztroušenou sklerozou, projevuje se to ztuhlostí a brněním a má to asi 10 let, nicméně jí to až tak moc neomezuje. Jí ale mnohem víc trápí vyrážka v obličeji (kvůli tomu, že je to vidět) a ještě další potíže. Dala jsem jí Sepii 30 ch (hodně reaguje na homeopatii, tak jsem se bála dát vyšší). V podstatě do pár dnů skončila na pohotovosti se zuby (měla s nimi problém i předtím), začly jí bolet záda a zhoršila se jí děsně ta vyrážka. Všechno to jsou obtíže které už měla dřív. Bohužel to zhoršení trvá už 3 týdny. Podle tvých tabulek :) patří do Skupiny 3 úroveň 8-9. Nicméně i přes ty potíže se cítí dobře, má hodně energie, je hodně aktivní, dokonce tvrdí, že je jak hnací stroj (ale je to takový energický typ i normálně), nijak jí ty obtíže neomezují. A já nevím jestli to byla nízká potence, která není schopná vyprodukovat zlepšení a nebo jestli je to prostě tím, že na této úrovni zdraví to zhoršení trvá déle, nebo jestli je to všechno špatně. Já bych asi dala vyšší potenci, ale prostě si nejsem jistá..... Jestli tě něco napadně, tak mi dej vědět moc by mi to pomohlo.

Pak mám ještě jeden dotaz. Mám 5letou dceru, která je konstitučně neléčitelná (léčili jí naši i zahraniční podle mě kvalitní homeopaté a bez úspěchu). Od narození má rýmu a s tím i další spojené potíže, které jí to způsobuje, ale díky homeopatii se mi to daří držet na uzdě. Nicméně teď jí zjistili, že má streptokoka v nose a v krku stafylokoka a prostě je potřeba s tím něco udělat, protože se jí špatně dýchá a tak. Antibiotika odmítám, ale nějak mi nenapadá jak to pořešit homeopaticky. Napadlo mě dát jí nosodu Streptococcus a Staphylococcus, ale tím že má ty bakterie obě, tak se mi moc do toho nechce. Kdyby měla jedno nebo druhý, tak to asi udělám, ale takhle nevím a nějak mi už došly nápady. Jinak nevykazuje obraz žádného léku (nebo já ho nevidím), takže tudy taky cesta nevede. Co bys dělal v takovém případě ty?? Strašně nerada se vzdávám a představa, že dítě "homeopatky" bere antibiotika je pro mě noční můra :)
Tak jestli tě napadne co s tím dělat, tak by mi to docela pomohlo a navíc u vlastních dětí nejsem schopna být tak objektivní, jak bych si přála a tím se mi to trochu komplikuje.

Tak zatím dík moc a měj se krásně
K.

Odpověď

Ahoj K.,

1. pokud někdo má roztroušenou sklerózu a potom se vyvine vyrážka znamená to 2 věci: První věc se týká prognózy a znamená to, že organismus se snaží bránit progresi roztroušené sklerózy vytvořením povrchovějšího symptomu, což je v tomto případě vyrážka. Pokud je toho organismus schopen, dává to lepší prognózu celému případu. Druhá věc: je naprosto nemyslitelné léčit tuto vyrážku v tomto případě jako první, a to i přesto, že pacientku obtěžuje. Toto je extrémně důležité si uvědomit. Tvůj cíl je zlepšení neurologických potíží a zhoršení vyrážky v první fázi léčby, nikoliv opačně. I přesto, že vyrážka přišla jako poslední, nemůže být léčená jako první. Pro rozhodnutí, co léčit jako první platí několik "parametrů" z nichž časová posloupnost je pouze jeden z nich. Další jsou Hloubka a závažnost patologie a její intenzita. Každý z těchto parametrů má svojí hierarchii v kontextu ostatních a i když časová posloupnost je velmi důležitá, hloubka a závažnost patologie je mnohem důležitější. Tzn. nemůžeš se zaměřit na vyrážku, ale na roztroušenou sklerózu a Sepia není lék, který má afinitu k těmto věcem, ale naopak k hormonálnímu systému. Vždy než předepíšeš jakýkoliv lék zkus nejprve pochopit patologii pacienta a teprve potom vybírej lék. Drtivá většina homeopatů to dělají obráceně, tzn. nejdřív vybírají lék a potom se snaží naroubovat na tento lék patologii pacienta. Moje rada je: odeber to znovu s důrazem na neurologické symptomy a mentální a emoční symptomy pacienta a generálie (nikoliv zdravé charakteristiky osobnosti) Jak správně říkáš, toto bude případ skupiny 3 a proto tam uvidíš více než jeden obraz léku. Až se budeš rozhodovat, na který z těchto obrazů předepíšeš, mysli na to, že musíš předepsat na ten, který je nejvíce v popředí a je nejvýraznější.

2. Některé případy jsou skutečně složité, ale homeopaticky neléčitelní jsou jen lidé ve sk.4, což velmi pochybuji, že je případ Tvé dcery. Mnohem pravděpodobnější je skutečnost, že ještě nedostala správný lék. Rozhodně s Tebou souhlasím, co se týká předpojatosti při léčbě Tvých dětí, ale podání nosod o kterých uvažuješ bude neúčinné, pokud Tvoje dcera nemá symptomy těchto léků. Neexistuje nic, jako rutinní podávání nosod a homeopaté to často dělají, když jimi podané léky nefungují. Bohužel tím porušují všechna homeopatická pravidla. Hahnemann o tom píše v §56 v poznámce pod čarou. Jediná indikace pro lék pro Tvou dceru jsou její zvláštní symptomy viz Organon §153.