Škola klasické homeopatie
Základní i postgraduální homeopatické kurzy pro veřejnost, lékařské i nelékařské profese

PCCH

Vysoká úroveň homeopatického vzdělání

Důraz na klinickou praxi a pochopení teorie

Přednášející s dlouholetými zkušenostmi

Vedení vlastních případů od 2. ročníku s podporou našich lektorů

Individuální podpora a vedení studentů

Navigace: Petr Zachariáš >> Články Petra Zachariáše
Články Petra Zachariáše
Homeopatie v Keni jako láska na druhý pohled

O cestě do Afriky spojenou s homeopatií jsem snil několik let. Tehdy jsem viděl video o homeopatech, kteří jezdí v rámci charitativních projektů léčit lidi do afrických zemí, a to mě uchvátilo. Lákalo mě na tom v podstatě všechno. Představoval jsem si, jaké to asi je léčit lidi v zemi, kde je tak odlišná kultura a místní obyvatelé tam nemají v podstatě nic z toho, co v Evropě považujeme za zcela normální jako např. máslo, teplou vodu, maso, splachovací záchody a mnoho dalšího. A tak jsme na konci června s Hankou odjeli na dlouho plánovanou homeopatickou charitativní misi do africké Keni, jejímž hlavním cílem byla výpomoc africkým kolegům, představení klasické homeopatie a ukázání jejích možností v klinické praxi. Mise to byla úspěšná a přesto, že to bylo náročné, byla to úžasná lidská i profesní zkušenost, která nám oběma dala mnohé. Mně mimo jiné umožnila pochopit, proč mnoho homeopatů ztratí původní radost a nadšení, které při prvním setkání s homeopatií cítí. A právě tato zkušenost mi byla námětem pro tento článek.

Celý článek >>

Jak být úspěšný u složitějších případů? Studujte malé léky

Velké léky neboli polychresty patří mezi nejčastěji používané léky v homeopatické praxi. Většina zkušených homeopatů se shoduje, že je to právě některý z polychrestů, který je indikován jako první lék ve velké většině případů. Na druhou stranu ale existují případy, kdy je indikován tzv. malý lék, a to buď na začátku léčby, nebo v jejím průběhu. Jak důležité je studovat kromě polychrestů právě tyto tzv. malé léky? Je nějaký způsob, jak je studovat efektivně a využít při jejich studiu znalosti polychrestů? Existují nějaké indikátory, které nám ukazují, že daný člověk bude potřebovat malý lék spíše než polychrest?

Celý článek >>

Studovat homeopatii je zábava, když víme, jak na to

U nás na Prague College of Classical Homeopathy začíná v říjnu další školní rok, a tak mě napadlo napsat pár slov o tom, s čím se potýkají naši studenti snad ve všech ročnících našich kurzů. Často od nich totiž slýchávám věty typu: "Ta homeopatie je tak strašně těžká, to se nedá naučit. Na co se mám zaměřit nejvíc, abych předepisoval správné léky, které pak v případu skutečně zafungují? Co mám dělat, když mě to tak baví, ale připadá mi, že se to nemůžu zvládnout všechno naučit?“

Celý článek >>

Jak se stát nezaujatým pozorovatelem?

Jak se stát nezaujatým pozorovatelem?

Všichni z nás,  kteří se zabýváme klasickou homeopatií, jsme již slyšeli pojem "nezaujatý pozorovatel". Co to ale znamená?  Je skutečně tak důležité se jím stát? A pokud ano, existuje nějaký způsob, jak na to? Dlouho jsem přemýšlel nad tímto tématem a napadlo mě, že by mohlo být užitečné napsat článek o nezaujatém pozorování a vnitřním stavu, který je k tomu zapotřebí. Jedná se totiž o téma velmi aktuální, protože nikdo z nás není stoprocentně nezaujatý, což zejména při odebírání případů značně snižuje naše šance "vidět" to důležité.

Celý článek >>

Jak získat informace vedoucí k úspěšnému předepsání léku?

Petr Zachariáš, Dip.IACH

Během studia klasické homeopatie dojde každý student do bodu, který představuje podle mé zkušenosti jednu z nejtěžších zkoušek, jež nás na cestě za poznáváním této metody čekají. Je to chvíle, kdy za sebou máme studium základů teorie a materie mediky, známe polychresty, jejich klíčové symptomy, víme podle čeho vyhodnotit reakci na lék, známe spojení mezi akutními a chronickými nemocemi a víme (nebo alespoň tušíme), jak tyto znalosti použít v praxi.

Celý článek >>

Potlačení symptomů nebo léčba?

Petr Zachariáš, Dip.IACH

Existuje rozšířený názor, že zatímco potlačení ekzému pomocí kortikoidů má negativní dopad na celkový stav člověka a často vede k rozvoji závažnějších potíží (např. astmatu), potlačení ekzému pomocí přírodních mastí (např. konopné masti) k rozvoji závažnějších potíží nepovede. Stejným způsobem se mnoho lidí domnívá, že pokud odstraníme chronické bradavice, mohou vzniknout hlubší potíže, ale pokud odstraníme ty, které dítě chytilo v bazénu a které jsou virového původu, odstranění je v pořádku a o potlačení se vlastně nejedná. Na podobný fenomén narážíme i u akutních nemocí, kdy podání antibiotik málokdo chápe jako potlačení, když přece antibiotika zabijí bakterie, které jsou příčinou akutního onemocnění. Nebo nejsou?

Celý článek >>

Opium a falešné štěstí

Jednou z hlavních indikací homeopatického léku Opium je stav blaženosti a štěstí, které u těchto pacientů nacházíme bez ohledu na okolnosti. Ať už trpí jakýmikoliv potížemi, tento výraz štěstí a blaženosti je často prvním znakem, který homeopata na myšlenku homeopatického Opia přivede. Člověk v tomto stavu budí dojem, jako by si plně neuvědomoval nebo nechápal "bolestivost" situace nebo závažnost své nemoci, mozek produkuje zvýšené množství endorfinů, což tomuto člověku zabraňuje být v kontaktu s "bolestivou realitou", a pacient tak nevnímá negativní emoce a je zaplaven pocity štěstí, a to i v situacích, kde to není přirozené. Když jsem před pár měsíci na jednom ze svých seminářů přednášel o tomto léku, vyvolalo to velmi zajímavou diskuzi, která se stala mou inspirací pro tento článek. Jak může být pocit štěstí a blaženosti indikací pro lék? Jak můžeme štěstí označit za symptom? Znamená to, že se snažíme toto štěstí odstranit, aby člověk nebyl šťastný? Co máme na mysli pod pojmem skutečné štěstí?

Celý článek >>

Homeopatie: věda nebo okultismus? - 2. část

Autoři článku: lektoři PCCH (Zachariáš Petr, Poukarová Hana, Bergrová Petra, Hoffmann Petr)

Celá verze článku je k dispozici v souboru PDF ZDE.

Za posledních 150 let se v průmyslově vyspělých zemích díky zavedení hygienických opatření, zvyšování životní úrovně a rozvoji konvenční medicíny, výrazně prodloužila délka života obyvatel. Na první pohled se tedy může zdát, že pokud se dožíváme vyššího věku, jsme zřejmě celkově zdravější. Opak je bohužel pravdou.

Celý článek >>

Homeopatie: věda nebo okultismus? - 1. část

Autoři článku: lektoři PCCH (Zachariáš Petr, Poukarová Hana, Bergrová Petra, Hoffmann Petr)

Celá verze článku je k dispozici v souboru PDF ZDE.

V posledních letech je v křesťanských kruzích často poukazováno na životní příběh lékařky, bývalé homeopatky, která homeopatii veřejnosti prezentuje jako druh okultismu, protože došlo k tomu, že při touto lékařkou aplikované homeopatické léčbě byla negativním způsobem ovlivněna psychika poté, co zmizely fyzické potíže. Přestože homeopatie nikdy nebyla součástí praktik jako je např. čarodějnictví, věštění, astrologie, výklad karet, exorcismus či čtení z ruky, bývá s okultismem, jakožto naukou o mimosmyslovém vnímání, které nejde vysvětlit žádným vědeckým principem, neprávem spojována.

Celý článek >>

Otázka ohledně diferenciální diagnostiky a kontraindikace

Provedení správné diferenciální diagnostiky je často jedním z posledních kroků před samotným výběrem léku. V tomto článku se pokusíme shrnout, jak diferenciální diagnostiku provést, co je jejím hlavním cílem a řekneme si o nejčastější chybě a důvodech, které k ní vedou.

Celý článek >>

Praktický význam miasmat

Když jsem poprvé četl o miasmatech, byl jsem tímto tématem fascinován. V době, kdy miasmata představovala můj hlavní cíl zájmu, mě překvapilo, jak málo je o tomto tématu v našich končinách známo. Zajímalo mě ale, zda a jak nám znalost teorie miasmat může dopomoci k předepsání lepšího a hlouběji působícího léku pro naše pacienty. Zjistil jsem, že existují dva hlavní názory co se týká miasmat.

Celý článek >>

Nejčastější mýty o homeopatii - 2. část

V tomto článku se budeme zabývat dalšími ze série mýtů, které mohou zmást nejen pacienty, kteří se rozhodli pro homeopatickou léčbu, ale také studenty, kteří díky těmto matoucím informacím získají zcela zkreslenou představu o homeopatických principech.

Celý článek >>

Nejčastější mýty o homeopatii - 1. část

V dnešní době, kdy je internet zaplaven obrovským množstvím informací o homeopatii, je často téměř nemožné, aby člověk, který chce o této metodě získat seriózní informace, poznal, zda tyto informace jsou skutečně pravdivé, obzvláště tehdy, když autor každé z oněch informací (které si navzájem logicky odporují) přísahá na to, že právě jím uvedené teorie jsou ty pravé. Cílem tohoto článku je ukázat na nejčastějších mýtech, které jsou často zdrojem velmi vášnivých debat, jak poznat velmi jednoduše, jakým informacím můžeme věřit a jakým ne.

Celý článek >>

Klasická homeopatie - otázky a odpovědi 3. část

Od posledního dílu otázek a odpovědí utekl nějaký čas a já se po delší době zase dostávám k zajímavým otázkám, které jsem obdržel od studentů Homeopatie. Pro dnešní díl jsem schválně vybral následující 2 otázky, které pokládáte nejčastěji a zároveň se mi jeví jako mimořádně důležité pro náš společný homeopatický růst.

Celý článek >>

Klasická homeopatie - otázky a odpovědi 2. část

V klasické homeopatii existují otázky ve kterých mají homeopaté jasno. Na druhou stranu, ale existuje mnoho takových, ve kterých převládá zmatek a odpovědi se různí. Tato témata jsou často kontroverzní a způsobují mnoho sporů mezi zastánci jednotlivých homeopatických směrů. Často slýcháváme o nových homeopatických směrech, které údajně předčí ty původní, mají prokazatelné výsledky a platí v nich jiná pravidla než ta, za dob Hahnemanna. Mnohé z těchto směrů ale v zásadě porušují základní homeopatický zákon, který zní podobné se léčí podobným. Cílem tohoto článku je podívat se na některé otázky, které mi často studenti pokládají a pokusit se je trochu osvětlit.

Celý článek >>

Klasická homeopatie - otázky a odpovědi 1. část

Dlouhou dobu jsem přemýšlel o tématu, které by bylo skutečně vhodné pro homeopatický článek. Většina témat je ale tak rozsáhlá, že napsání článku by z důvodu omezené kapacity nepodalo čtenáři úplnou odpověď ale jen její část, což by mohlo být matoucí, a to zvláště tehdy, pokud by se jednalo o skutečně zásadní věci, které řeší mnoho začínajících homeopatů. Pro kompletní pochopení takových otázek jsou mnohem vhodnější homeopatické kurzy. Denně mi ale chodí mnoho otázek od mých studentů i absolventů mé školy a jelikož se jedná o velmi zajímavé a podnětné dotazy, rozhodl jsem se část těch nejlepších publikovat spolu s mými odpověďmi.

Celý článek >>

Homeopatická léčba akutních nemocí

Při léčbě akutních nemocí se často setkáváme s několika otázkami, které začínajícím homeopatům vrtají hlavou a ve kterých často panuje velký zmatek. Není akutní léčba potlačující? Nemělo by se vždy léčit konstitučně? Naruší akutní lék účinek konstitučního léku? Pokusíme se nyní odpovědět na všechny tyto otázky a řekneme si něco o zákonitostech při akutním předepsání.

Celý článek >>

Jak zvládnout materii mediku

Při prvním setkání s materií medicou stojí mnoho z nás před zásadními otázkami. Je vůbec možné se takové množství informací naučit? Existuje nějaký způsob, jak to udělat, abych i já mohl znát tolik homeopatických léků natolik, abych tváří v tvář reálnému případu dokázal léky od sebe odlišit? Existuje způsob, jak zařídit, aby se mi ve správné chvíli vybavily automaticky všechny informace, které potřebuji? A je vůbec potřeba se léky učit, když máme dnes elektronická repertoria? To jsou otázky, kterými se mnoho studentů často zabývá a kterým je věnován tento článek.

Celý článek >>

Homeopatie

Tyto stránky slouží pouze pro informativní účely a nenahrazují lékařskou péči.